Тема. Правопис
іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини.
Мета. Розглянути
форми іменників чоловічого роду в орудному відмінку;
вчити правильно писати закінчення в
словах;
розвивати мовлення,
пізнавальну самостійність;
виховувати любов
до праці.
I
Організаційний момент.
II Актуалізація знань.
1.
Каліграфічна хвилинка.
Р р ро бо об тя роботящі
Роботящі руки гори вернуть.
-
Як ви розумієте зміст прислів’я?
-
Знайдіть граматичну основу.
2.
Робота з картками.
3.
Робота з класом.
-
Запишіть прислів’я. В останньому
знайдіть іменник, вкажіть число, рід, відмінок.
Дружба дружб…, а служба служб…
Голк… дороги не міряють.
Якщо ласк… манити, то й змія з нори виповзе.
III Новий
матеріал.
1.
Проблемна ситуація.
-
Незнайко писав листа бабусі.
-
Бабуся, мені дуже подобається спорт ,
дуже полюбляю гратися… і спіткнувся: не знає як написати - м’ячом чи м’ячем.
-
Допоможемо йому?
-
Якого роду слово м’яч?
2.
Тема уроку.
-
Саме сьогодні ви сформулюєте правило про
правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини.
-
Автори підручника навмисно не склали
правило, бо вирішили перевірити вашу кмітливість, уміння самостійно робити
висновки.
3.
Колективна робота з таблицею, с. 76,
вправа 153.
Висновок.
4.
Читання вірша – вправа 154.
-
Про що дізналися з вірша?
-
Яка головна думка вірша?
-
Випишіть іменники чоловічого роду в
орудному відмінку однини.
-
5.
Відгадування загадок.
-
Про які професії розповідається?
-
Яка професія найважливіша?
У пору літню, в час осінній,
Навесні – в гарячий час,
Косять, жнуть вони і сіють,
Орють лан у котрий раз.(хлібороби)
Першим стрічає він сонце у місті,
Двір наш і вулиця, глянь – які чисті.
Будеш на вулиці, біля будинку -
Знаю, не кинеш ти навіть смітинку.(двірник)
Він нам як мама дорогий,
Він хоче нас навчити –
Любити край чудовий свій –
Це мудрий наш учитель.(учитель)
-
Слово – відгадку чоловічого роду
поставте в орудному відмінку однини,визначте закінчення.
6.
Робота в групах.
-
Подані іменники запишіть в орудному
відмінку однини. Доведіть, що не помилилися.
учень камінь молодець
плащ дощ ковш
будинок край водій
7.
Самостійна робота за варіантами. Вправа
157, с. 77
8.
Гра «Асоціація».
-
Художник асоціюється з …(картиною)
-
Письменник з…(книгою)
-
Кухар з …(їжею)
-
Композитор з …(піснею)
-
Котик з…(півником)
-
Футболіст з …(м’ячем)
IV Підсумок.
-
Що вивчали на уроці?
-
Яку відповідь дамо Незнайкові?
V Домашнє
завдання.
|